2011. március 21., hétfő

Tűz es a tűzhely kialakitasa...

A tűz kémiai jelenség, éghető anyag fény- és hőhatással járó oxidációja. Közvetlen hatása, az égés, a szerves anyagokat visszafordíthatatlan folyamattal elbomlasztja. A tűz általában az oxidációs folyamat kísérőjelensége. Önfenntartó folyamat. Az égés feltételei:
* éghető anyag,
* égést tápláló közeg és
* gyulladási hőmérséklet.

A tulelo-turazo szamara eme 3 feltetel igazan a mervado.

A kockafeju turazoknak itt van meg egy kis info:
Bizonyíték van arra, hogy a homo erectus már 790 ezer évvel a jelenkori ember, a homo sapiens előtt használta a tüzet.[1][2] A homo erectus azonban kihalt, s a homo sapiens vette át a helyét. A tűz nagyon fontos szerepet töltött be az emberré válás folyamatában. A beszéd és a tárgyhasználat mellett a tűz megszelídítése emelte ki az állatvilágból. XX. századi kutatások szerint az első lépcső a tűz domesztikációja felé a passzív tűzhasználat volt. Egy-egy tűzvész után ehető gyümölcsök és élve megsült állatok maradtak hátra, melyeket az ember megtalált (hasonlóképp tesznek egyes őserdei ragadozók is, akik a hamuban szerencsétlenül járt rágcsálókat keresgélnek.) A félelem a tűztől csak ezután következett. Lassan megtanulta kordában tartani, elkövetkezett az aktív tűzhasználat ideje, mely napjainkig is tart. A tűz feletti uralom a civilizáció egy formáját tette lehetővé. Magával vont ugyanis szociológiai változásokat is. Több ezer év elteltével ennek köszönhetően alakult ki a földművelés és a földművelő társadalom. A földművelésben - a közhiedelemmel ellentétben - szintén jelentős volt a tűz szerepe. Mielőtt a vándorló csoportok letelepedtek, felégettek bizonyos földterületet, amit később megműveltek. Hosszú időbe telt, mire ezt az irtásos-égetéses földművelés helyett eljött az egymással területért harcoló csoportok ideje. Fontos szerepe volt a tűznek abban is, hogy az ember táplálkozása gyökeresen megváltozott. A főzés folyamatával megszűnnek a különben mérgező növények méreganyagai, a kemény rostszálak megpuhulnak, a hús tartósabbá válik, mintha nyersen maradna.

Szal egy rakat magyarazat van arra miert vagyunk piromaniasok.
Sokan foglalkoztak mar a tuzgyujtassal, de szerintem annal kevesebben a tuzhely elkeszitesevel.
Az alabbi kepen bemutatok egy egyszeru tuzrakohelyet melyet barmikor konnyeden osszedohatunk:
Hozzavalok: termeskovek, megannyi malter, es egy rabszolga.





Megjegyzes:
Ha latjuk hogy a munka kisse nehezkesen halad, nem kell mast tennunk mint nyomast gyakorolni a szolgara. Magyar ember leven, erre a celra karikas hasznalatat ajanlom.

Azt az álnok gyanistgatast, hogy a kepen látható cucc kísértetiesen hasonlít egy 2.vh-as naci tiszti kandallo-maradványra meg kikérem magamnak!!!

2 megjegyzés:

  1. Szervusz Degu !

    Arról a tökéletesség határát súroló testről se feledkezzünk meg ami a kép előterét uralja. De terméskő az nagyon nehéz , nem lehetne habszivacsból megcsinálni ? Ja egy kérdés. Az ott melletted a Biga névre hallgató, Magyar úriember ? Vagy csak, egy helyi piromán illető.

    AMA.

    VálaszTörlés
  2. O az, mégiscsak jó szemed van. Bar nagy segítség az a tudat, hogy senki más nem rendelkezik ilyen dús hajkoronával a Fold bolygón.
    A habszivacson meg nem gondolkodtam.

    VálaszTörlés